Narzedzia

reczne specjalne

Palniki i lutownice

Przecinanie metali, a także sprawne łączenie drobnych elementów ze sobą – zwłaszcza w dziedzinach związanych z elektroniką czy mechatroniką. Opcji jest naprawdę wiele i wiele jest zastosowań dla palników oraz lutownic. To specyficzne rodzaje narzędzi ręcznych, ponieważ wymagają one zasilania z zewnątrz. Palniki zwykle działają dzięki paliwu gazowemu, powszechnie spotyka się również palniki acetylenowe, a także najbezpieczniejsze chyba palniki elektryczne. Odrębną kategorię tworzą urządzenia do spawania, zazwyczaj działające w oparciu o zasilanie prądem.

Za pomocą palników można przecinać elementy metalowe praktycznie dowolnego rodzaju. Sprawdzają się one między innymi do wycinania otworów w ścianach metalowych, przez co swego czasu były cenione przez złodziei włamujących się do kas pancernych. Generalnie jednak palnik był zawsze istotnym narzędziem w przemyśle oraz warsztatach, pomaga także podczas prac budowlanych i drogowych. Ważne jest, aby obsługą palnika zajmował się doświadczony pracownik, gdyż wymaga to sporej wprawy, a także przestrzegania licznych zasad BHP. Bardzo rozpowszechnionym i cenionym przez wiele osób narzędziem jest lutownica.

Służy ona do lutowania, a więc łączenia ze sobą elementów o drobnych gabarytach. Łączeniu podlegają zazwyczaj różne typy kabli, a także układy scalone i elektroniczne. Właśnie w świecie elektroniki i naprawy urządzeń zasilanych prądem lutownice zrobiły największą karierę. Do lutowania potrzebna jest cyna, która pełni funkcję topliwego łącznika, a także kalafonia, która służy do zwiększania efektywności..

narzedziaspecjalne.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.